News

posted 11/30/2021END OF YEAR HONORS

2021 PLAYER OF THE YEAR
MAX VOYER SENIOR WILLIAMSVILLE SOUTH

2021 COACH OF THE YEAR
TREVOR LAWLER WILLIAMSVILLE SOUTH

2021 REFEREE OF THE YEAR
PATRICK O'HARA

posted 11/16/20212021 ALL WESTERN NEW YOUR TEAMS

OVERALL ALL WESTERN NEW YORK

VICTOR MAZZARA SR FORWARD CANISIUS
SPENCER RAYBUCK SR FORWARD KENMORE EAST
BRADY REINAGLE SR FORWARD HAMBURG
MAX VOYER SR FORWARD WILLIAMSVILLE SOUTH
ROBERT WOODS SR FORWARD LEWISTON PORTER

RYAN BAILEY SR MIDFIELD WILLIAMSVILLE NORTH
LUCA BUSCAGLIA JUNIOR MIDFIELD WILLIAMSVILLE EAST
BILLY FREEBURG SR MIDFIELD WILLIAMSVILLE SOUTH
EUAN REYNOLDS SR MIDFIELD EAST AURORA
KEVIN SUGG SR MIDFIELD WILLIAMSVILLE NORTH

ANTHONY AMATO SR DEFENDER GRAND ISLAND
OWEN CHRISTIANO JUNIOR DEFENDER ST JOE'S
ZACH COLLINS SENIOR DEFENDER SWEET HOME
SAM EIMILLER SENIOR DEFENDER MAPLE GROVE
ALEX KOMPSON SR DEFENDER NICHOLS

JACK ROOT SENIOR GOALKEEPER WILLIAMSVILLE EAST

LARGE SCHOOL ALL WESTERN NEW YORK

ERMYES AMAN SENIOR FORWARD CANISIUS
VINNY DIBELLO JUNIOR FORWARD NIAGARA WHEATFIELD
HAIDAR HAMED SENIOR FORWARD SWEET HOME
JACK JOBES SENIOR FORWARD CLARENCE
TJ VENTI SENIOR FORWARD WILLIAMSVILLE SOUTH
JASON VULLO SENIOR FORWARD KENMORE WEST

CONNOR ANGIEL SENIOR MIDFIELD WILLIAMSVILLE NORTH
SEAN GRAHAM SENIOR MIDFIELD GRAND ISLAND
JAY JEZIORO JUNIOR MIDFIELD WILLIAMSVILLE EAST
OWEN MULDERIG JUNIOR MIDFIELD ST FRANCIS
RYAN SAND SENIOR MIDFIELD LANCASTER

ANDREW ALLEN SENIOR DEFENDER ST FRANCIS
RYAN BUETTNER SENIOR DEFENDER CLARENCE
STEPHEN HAVEN III JUNIOR DEFENDER CHEEKTOWAGA
SAM LAMENDOLA JUNIOR DEFENDER WILLIAMSVILLE SOUTH

NATHAN HOHL SOPHOMORE GOALKEEPER FRONTIER

SMALL SCHOOL ALL WESTERN NEW YORK

RYAN COURTNEY SENIOR FORWARD EAST AURORA
CHRIS GARBO SENIOR FORWARD TONAWANDA
YOHANNA MAONEWA SENIOR FORWARD LAFAYETTE
PETER MARTILLOTTA JUNIOR FORWARD ROYALTON-HARTLAND
ERIC SPRIGG JUNIOR FORWARD ALLEGANY-LIMESTONE

IBRAHIM ALBERRI SENIOR MIDFIELD LACKAWANNA
ALEX MACCALLUM SENIOR MIDFIELD MAPLE GROVE
KYLE MATHES SENIOR MIDFIELD PORTVILLE
MICHAEL MCHALE SENIOR MIDFIELD NICHOLS
NOAH SCHREIBER SENIOR MIDFIELD MARYVALE
MCKAY YOUNG SENIOR MIDFIELD SOUTHWESTERN

HUDDY KWIATKOWSKI SENIOR DEFENDER ALLEGANY-LIMESTONE
CALEB SUCKOW JUNIOR DEFENDER AKRON

ZACH FIKE SENIOR GOALKEEPER MEDINA-LYNDONVILLE
ALEXANDER QUANT SENIOR GOALKEEPER HOLLAND
NATHAN RUSSELL JUNIOR GOALKEEPER LEWISTON-PORTER

posted 11/07/2021NEW YORK STATE TOURNAMENT in MIDDLETOWN

SATURDAY NOV 13th 2:00 PM

(6) WILLIAMSVILLE SOUTH (19-2-0) vs (1) SOMERS (20-1-0)
SOMERS 5 WILLIAMSVILLE SOUTH 1

SATURDAY NOV 13th 5:00 PM

(6) MAPLE GROVE (15-2-1) vs (2) MAPLE HILL (19-2-0)
MAPLE HILL 5 MAPLE GROVE 2

posted 11/01/2021FAR WEST REGIONALS

FRIDAY NOVEMBER 5th AT WILLIAMSVILLE SOUTH HIGH SCHOOL

CLASS C 5:00 PM
MAPLE GROVE (15-2-0) vs KESHEQUA (18-2-0)
MAPLE GROVE 4 KESHEQUA 3 PK’s

CLASS AA 7:30 PM
WILLIAMSVILLE NORTH (15-1-1) vs HILTON (17-1-1)
HILTON 1 WILLIAMSVILLE NORTH 0

SATURDAY NOVEMBER 6th AT WILLIAMSVILLE SOUTH HIGH SCHOOL

CLASS D 2:30 PM
ELLICOTTVILLE (5-10-2) vs FILLMORE (18-2-0)
FILMORE 9 ELICOTTVILLE 0

CLASS B 5:00 PM
EAST AURORA (17-2-1) vs BATH-HAVERLING (20-0-0)
BATH-HAVERLING 3 EAST AURORA 1

CLASS A 7:30 PM
WILLIAMSVILLE SOUTH (18-2-0) vs PITTSFORD-SOUTHERLAND (17-1-2)
WILLiAMSVILLE SOUTH 2 PITTSFORD SOUTHERLAND 1 OT

posted 11/01/2021SECTION VI CHAMPIONS

CLASS AA WILLIAMSVILLE NORTH 15-1-1 Coach LaMastra
CLASS A1 WILLIAMSVILLE EAST 17-3-0 Coach Schiappa
CLASS A2 WILLIAMSVILLE SOUTH 18-2-0 Coach Lawler
CLASS B1 EAST AURORA 17-2-1 Coach Beale
CLASS B2 LACKAWANNA 14-5-2 Coach Noman
CLASS C MAPLE GROVE 15-2-0 Coach Abby
CLASS D ELLICOTTVILLE 5-10-2 Coach Finn

posted 10/28/2021SECTION VI FINALS

CLASS D SAT 10/30 AT EDEN HIGH SCHOOL 10:00AM
ELLICOTTVILLE (1) vs NORTH COLLINS (2)

CLASS C SAT 10/30 AT EDEN HIGH SCHOOL 12:30PM
LAFAYETTE (1) vs MAPLE GROVE (3)

CLASS B1 SAT 10/30 AT WILL SOUTH HIGH SCHOOL NOON
EAST AURORA (1) vs LEWISTON PORTER (2)

CLASS B2 SAT 10/30 AT WILL SOUTH HIGH SCHOOL 2:30PM
ROY-HART (3) vs LACKAWANNA (5)

CLASS A2 SAT 10/30 AT SPARKY ADAMS FIELD 5:00PM
GRAND ISLAND (1) vs WILLIAMSVILLE SOUTH (2)

CLASS A1 SAT 10/30 AT SPARKY ADAMS FIELD 7:30PM
HAMBURG (1) vs WILLIAMSVILLE EAST (2)

CLASS AA MON 11/1 AT WILL SOUTH HIGH SCHOOL 7:30PM
WILLIAMSVILLE NORTH (1) vs CLARENCE (2)

STATE QUALIFIERS TUES 11/2 AT SPARKY ADAMS FIELD
5:00 PM CLASS B
EAST AURORA vs LACKAWANNA

7:30 PM CLASS A
WILLIAMSVILLE SOUTH vs WILLIAMSVILLE EAST

posted 10/09/20212021 SECTIONAL SCHEDULE

Monday 10/18 PRE QUARTERS A1 & A2 Higher Seed Time TBA
Tuesday 10/19 PRE QUARTERS B1, B2 & C Higher Seed Time TBA

Wednesday 10/20 QUARTERS AA, A1 & A2 Higher Seed Time TBA
Thursday 10/21 QUARTERS B1, B2 & C Higher Seed Time TBA

Monday 10/25 SEMI'S B1 Sparky Adams Field 5:00 & 7:30 PM
Monday 10/25 SEMI'S B2 Amherst HS 5:00 & 7:30 PM
Monday 10/25 SEMI'S C Eden HS 5:00 & 7:30 PM
Tuesday 10/26 SEMI'S A1 W Seneca East 5:00 & 7:30 PM
Tuesday 10/26 SEMI'S A2 W Seneca West 5:00 & 7:30 PM
Wednesday 10/27 SEMI'S AA W Seneca East 5:00 &7:30 PM

Saturday 10/30 FINALS D Eden HS 10:00 AM
Saturday 10/30 FINALS C Eden HS 12:30 PM
Saturday 10/30 FINALS B1 Williamsville South HS Noon
Saturday 10/30 FINALS B2 Williamsville South HS 2:30 PM
Saturday 10/30 FINALS A2 Sparky Adams Field (Ken East) 5:00 PM
Saturday 10/30 FINALS A1 Sparky Adams Filed (Ken East) 7:30 PM
Monday 11/1 FINALS AA Williamsville South HS 7:30 PM
Tuesday 11/2 State Qualifiers B Sparky Adams Field (Ken East) 5:00 PM
Tuesday 11/2 State Qualifier A Sparky Adams Field (Ken East) 7:30 PM

Friday 11/5 Regionals Williamsville South HS
Class C 5:00 & Class AA 7:30 PM
Saturday 11/6 Regionals Williamsville South HS
Class D 2:30 Class B 5:00 & Class A 7:30 PM

posted 10/04/20212021 WNY EXCEPTIONAL SENIOR GAME

The following is the information for any senior who is selected to their 1st or 2nd team all league. You must attend the tryout to be eligible for the final team selection. There will be a link sent out later to sign up and register for the event. If you have any questions please refer them to Tim Kronenwetter timkronenwetter@yahoo.com

11/3 3:15 - 5:15 PM Sahlens Sports Park Field #4
11/4 4:00 - 5:00 PM Sahlens Sports Park Filed #4
11/6 TBD Scrimmage at Westwood Turf Field
11/7 9:30 - 11:15 AM Sahlens Sports Park Feild #4/6

posted 09/13/20212021 WESTERN NEW YORK COACHES POLL

LARGE SCHOOLS (AA and A Class Schools)
1. WILLIAMSVILLE SOUTH ECIC II 19-2-0 70 pts (7)
2. WILLIAMSVILLE NORTH ECIC I 15-2-1 62 pts
3. CANISIUS MMAA 13-2-2 54 pts
4. WILLIAMSVILLE EAST ECIC II 17-3-0 48 pts
5. HAMBURG ECIC II 14-3-2 41 pts
6. CLARENCE ECIC I 11-5-3 30 pts
7. GRAND ISLAND NFL 15-3-1 25 pts
8. SWEET HOME ECIC II 14-4-0 22 pts
9. ST FRANCIS MMAA 12-6-2 17 pts
10. ST JOES MMAA 10-7-3 7 pts

SMALL SCHOOLS (B, C and D Class Schools)
1. EAST AURORA ECIC III 17-3-1 80 pts (8) 14-4-1 88 pts
2. NICHOLS MMAA 12-5-3 70 pts
3. LEWISTON PORTER NFL 14-4-1 59 pts
4. MAPLE GROVE CCAA CENTRAL 16-2-0 57 pts
5. TONAWANDA ECIC IV 14-3-1 39 pts
6. LAFAYETTE BUFFALO 14-4-0 35 pts
7. LACKAWANNA ECIC IV 14-5-2 34 pts
8. ALLEGANY-LIMESTONE CCAA WEST 17-1-0 33 pts
9. ROYALTON-HARTLAND NO 13-6-0 23 pts
10. PORTVILLE CCAA EAST 15-1-1 11 pts


posted 09/13/2021New York State coaches poll

AA CLASS SCHOOLS
#7 WILLIAMSVILLE NORTH
#18 CLARENCE

A CLASS SCHOOLS
#3 WILLIAMSVILLE SOUTH
#11 WILLIAMSVILLE EAST

B CLASS SCHOOLS
#7 EAST AURORA
#12 LEWISTON PORTER

C CLASS SCHOOLS
#4 MAPLE GROVE
#16 LAFAYETTE
#20 PORTVILLE

D CLASS SCHOOLS
#11 ELLICOTTVILLE
#18 NORTH COLLINS

 

School Login

Username:

Password:



Yesterday's Games

No recorded games for this day.

Today's Games

No recorded games for this day.

Tomorrow's Games

No recorded games for this day.